Pohovor je ďalší krok, ktorý absolvujete v prípade, ak Váš životopis potenciálneho zamestnávateľa zaujme. Je dôležité sa na pohovor pripraviť, pretože je to fáza pri ktorej si väčšina zamestnávateľov o Vás vytvorí zásadný obraz. Pre úspešné absolvovanie pracovného pohovoru je dobre dodržať  pár jednoduchých zásad, ktoré Vám pomôžu zvýšiť šance na úspech. 

1. Domáca príprava na pohovor

Ešte pred príchodom na stretnutie odporúčame, aby ste si zistili dostupné informácie o spoločnosti, v ktorej sa o  pracovnú ponuku uchádzate. Doporučujeme naštudovať si aj pracovnú náplň pozície, s ktorou ste boli oslovení Dávate tým najavo svoj úprimný záujem. V neposlednom rade si nezabudnite  skontrolovať údaje vo Vašom životopise, hlavne informácie týkajúce sa Vašich pracovných skúseností. Ak ste nejaké chyby našli, nejaké údaje zmenili, prineste si na stretnutie aktualizovaný životopis.

 

2. Premyslite si svoje očakávania

Čo od danej ponuky očakávate? Prečo práve Vy ste na túto pozíciu vhodným kandidátom? Sú to základné otázky, ktoré Vám na pohovore položí každý personalista. Je dobré, mať odpovede vopred pripravené. Dôležité je mať premyslenú aj otázku motivácie, ktorá dosť často zaváži pri  postupe kandidáta do ďalšieho kola. Aj vy sami musíte byť presvedčený o tom, že na danú pozíciu ste naozaj vhodným kandidátom.

 

3. Na pohovor si zvoľte vhodné oblečenie

Hovorí sa ,,šaty robia človeka,,. Platí to aj v tomto prípade.  Voľba toho správneho oblečenia , úprava zovňajšku a Vaše  vystupovanie sú činitele, ktoré sú na pohovore dôležité a vytvárajú o Vás prvotný dojem. Práve preto dodržujte zásady : - menej je niekedy viac - držte sa overenej klasiky a príliš neexperimentujte. Snažte sa ,vybrať si oblečenie, v ktorom sa cítite príjemne a tak, aby korešpondovalo s pozíciou o ktorú sa uchádzate.
Tieto zásady obliekania platia pre ženy aj mužov.

 

4. Na stretnutie príďte včas

Na pracovný pohovor sa dostavte aspoň 5 minút pred začatím stretnutia. Dôležité je, aby ste vedeli za kým idete a o akú pracovnú ponuku sa uchádzate. 

 

5. Správajte sa prirodzene

Byť prirodzený je na pohovore veľmi dôležité. Skúsený personalista v priebehu niekoľkých minút odhalí, že toto správanie Vám nie je prirodzené a snažíte sa spraviť na neho dojem. Snažte sa pôsobiť kľudne, buďte úprimný, nekomplikujte svoje odpovede a hlavne sa nepokúšajte podávať nepravdivé informácie. Fiktívne odpovede Vám môžu viac uškodiť, ako prilepšiť. Pri rozhovore primerane gestikulujte. Prirodzené gestá  Vám môžu byť pri komunikácii nápomocné.